Jak kupować ubranka do chrztu?

Chrzest dziecka dla wielu rodzin stanowi niezwykle ważne wydarzenie. Ze względu na fakt, że jest to wydarzenie uroczyste, warto jego rangę podkreślić eleganckim ubiorem. Tylko czym się kierować wybierając ubranka do chrztu dla dziecka, które nie tylko będą wyglądały elegancko i nieskazitelnie, ale przede wszystkim będą wygodne dla malucha?

Jakie ubranko do chrztu będzie idealne dla dziecka?

Wielu rodziców czy chrzestnych, mając do wyboru tak ogromy wybór produktów zapomina o tym, że dziecku do sakramentu chrztu potrzebne są tak naprawdę jedynie dwa ubranka. Pierwszym jest ubranko do chrztu – sukienka bądź garniturek dopasowane do płci dziecka i pory roku. Drugie ubranko to biała szatka, która użyta zostanie jedynie w kościele, a symbolizować ma czystość i niewinność dziecka, a jednocześnie jego wejście w nowe życie chrześcijańskie.

Kto kupuje ubranko na chrzest?

Według polskiej tradycji, za zakup zarówno ubranka do chrztu, jak i specjalnej białej szatki odpowiedzialna jest matka chrzestna. Jednak dziś, idąc z duchem nowoczesności, na zakup garderoby na pierwszy ważny dla dziecka dzień coraz częściej decydują się sami rodzice (kierując się często nie tylko swoim gustem, ale i finansowymi możliwościami). Oczywiście zdarzają się też przypadki, że zachowywana jest tradycja i to matka chrzestna zajmuje się ubiorem dziecka w tym dniu. Pełniąc tą zaszczytną rolę, dla zachowania dobrej atmosfery dnia warto skonsultować się z rodzicami malucha co to ich wyobrażenia o tym, jak ma wyglądać dziecko w czasie chrztu.

Kolor ubranka

Ogólnie przyjęta zasada mówi, że ubranka do chrztu powinny być w symbolizującej niewinność białej kolorystyce. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że ubranie dziecka na uroczystość przyjęcia sakramentu mogłoby wyglądać inaczej. Dziś już coraz większe grono rodziców odchodzi od tradycji, stosując ubrana w bardzo różnorodnej, jednak dość stonowanej kolorystyce. W ostatnim czasie wśród ubranek na chrzest dużą popularnością cieszą się odcienie pastelowe, kolory beżowe oraz szarości. Dla podkreślenia płci dziecka w przypadku dziewczynek stosowane są elementy różowe, przy chłopcach błękitne.

Nowe czy używane?

Ubrano do chrztu wcale nie musi być nowe. W przypadku dość ograniczonego budżetu warto sięgnąć po te używane. Najważniejsza w tym wszystkim jest wygoda dziecka, nie ma znaczenie czy ubrano było już wcześniej przez innego malucha noszone czy też nie. Takie ubranko wkłada się tylko raz, więc w znacznej większości przypadków te używane jest w doskonałym stanie.