Hale namiotowe

Przechowywanie i logistyka to bardzo ważna sprawa w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy gospodarstwach rolnych. Nie wszystkie towary lub urządzenia mogą przebywać bezpośrednio na świeżym powietrzu bez ryzyka ich kradzieży bądź zniszczenia. Zakłady z kolei nie zawsze dysponują odpowiednimi powierzchniami magazynowymi. Jednakże jest na to proste i praktyczne rozwiązanie. Hale namiotowe przydają się, gdy trzeba przechować większą ilość rzeczy lub przedmioty o większych gabarytach. Korzystanie z nich jest wygodne i opłacalne dla przedsiębiorców, nawet tych prowadzących stosunkowo niewielkie firmy.

Co to są hale namiotowe?

Hale namiotowe to sporych rozmiarów konstrukcje, które mają służyć za zadaszone i zamykane powierzchnie magazynowe dla firm. Mogą być wykorzystywane w przemyśle lub rolnictwie. Są to obiekty budowlane oparte na dużych stalowych stelażach umieszczanych na płytach fundamentowych. W zależności od specyfiki danej branży oraz przeznaczenia hal, można je dostosować np. termicznie do wymagań poszczególnych użytkowników.

Montowanie hal

Powstawanie hal namiotowych odbywa się w ściśle określony sposób. W pierwszej kolejności przygotowuje się grunt pod przyszłą halę. Musi zostać wyrównany i pozbawiony nieużytków. Następnie stawia się tzw. fundamenty płytkie składające się z płyty fundamentowej i stopy fundamentowej. Stopy fundamentowe wykonuje się z betonu lub żelbetonu, jeśli teren jest trudny. Na tym podłożu staje stalowa konstrukcja, która składa się z elementów takich jak: słupy, dźwigary, belki, płatwie, złącza, stężenia czy rygle. Zadaszenie może być wykonane z pojedynczej lub podwójnej plandeki. Jedna plandeka wystarczy dla hal, w których temperatura nie jest aż tak istotna, z kolei podwójna musi występować tam, gdzie wymagane są lepsze warunki przechowywania, np. utrzymywanie produktów w cieple. Ściany hal namiotowych także mogą wystąpić w dwóch wariantach. Ściany z blachy falistej lub trapezowej wykorzystuje się, gdy chodzi o wariant nieizolowany. Jeżeli natomiast chodzi o zachowanie lepszych właściwości termicznych, można użyć płyt warstwowych.

Zalety stosowania hal namiotowych

Hale namiotowe są tańszą alternatywą dla magazynów murowanych. Mogą stanowić obiekty całoroczne. Są bardzo szczelne i wytrzymałe. Nie ulegają korozji oraz nie przepuszczają wody. Wykazują się też niezwykłą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne czy szkodliwe czynniki zewnętrzne. Charakteryzują się dużą żywotnością eksploatacyjną. Pozwalają stworzyć wewnątrz optymalne warunki dla niemalże każdego rodzaju towaru.