Sposoby na ograniczenie dostępu w obiekcie przemysłowym

 

Kontrola dostępu odgrywa bardzo ważną rolę w obiektach przemysłowych, dlatego też warto postawić na sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo z których metod zabezpieczeń warto skorzystać..

Jakie są skuteczne sposoby zabezpieczeń?

W obiektach przemysłowych warto skupić się przede wszystkim na odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń elektrycznych. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi blokady LOTO, dzięki którym nie ma ryzyka uruchomienia maszyn wtedy, gdy powinny być one wyłączone. Specjalny system zaprojektowany został w taki sposób, aby odciąć dopływ energii bezpośrednio do wybranych urządzeń. Poprzez założenie odpowiedniej kłódki bezpieczeństwa można odciąć dopływ energii na maszynie. Tylko poprzez usunięcie blokady możliwe jest ponowne dostarczenie energii oraz uruchomienie urządzeń.

Jakie kłódki bezpieczeństwa wybrać?

Najprostszym i najszybszym sposobem na ograniczenie dostępu w obiekcie przemysłowym jest oczywiście skorzystanie z pomocy profesjonalnej kłódki bezpieczeństwa. Najlepszym wyborem są kłódki trzpieniowe, które są nieco droższe od zwykłych kłódek, ale zapewniają zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa. Kłódki trzpieniowe różnią się od popularnych kłódek pałąkowych przede wszystkim charakterystycznym kształtem ucha. Warto wspomnieć także o tym, że kłódki bezpieczeństwa mogą mieć różne typy zamków, dlatego też warto zwrócić na to uwagę. Jeżeli trzeba zabezpieczyć w obiekcie przemysłowym wiele miejsc, to najlepszym wyborem są kłódki w systemie jednego klucza.

Czym charakteryzują się porządne kłódki bezpieczeństwa?

Najlepsze kłódki bezpieczeństwa wyróżniają się izolowaną komorą klucza, dzięki której nie ma ryzyka porażenia prądem po włożenia klucza. Dobra kłódka powinna wyróżniać się również wysoką odpornością chemiczną, termiczną i korozyjną. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, aby przy wyborze kłódek bezpieczeństwa zwrócić uwagę na to nieprzewodzący iskrobezpieczny korpus. Ogromną rolę odgrywa również długość ucha. Mowa tutaj oczywiście o odległości najwyższego punktu od bryły samej kłódki. Od długości i szerokości kłódki zależy także, jak duże elementy można będzie zabezpieczyć.

Niezawodny system LOTO

System LOTO najprościej rzecz mówiąc to zestaw określonych procedur bezpieczeństwa, które skupiają się przede wszystkim na odcięciu obwodów elektrycznych i zamknięciu zaworów. Blokady LOTO wbrew pozorom pozwalają zapobiec potencjalnie niebezpiecznych ingerencji nie tylko w trakcie serwisowania. Blokady loto mogą być wykonane z różnych materiałów i mogą posiadać różne kolory, które określają przeznaczenie kłódek.