Prywatny detektyw – jakie ma uprawnienia?

Prywatny detektyw to profesja kojarząca nam się przede wszystkim z filmowymi i książkowymi kryminałami. Niezwykle ciekawie ogląda się i czyta te trzymające w napięciu opowieści. Obecnie ten zawód staje się coraz bardziej popularny, a biura detektywistyczne nie narzekają na brak pracy. Chcesz haczyka na niewiernego męża lub żonę? Dostarczy ich z pewnością detektyw w Warszawie.

Obowiązki i uprawnienia detektywa

Każdy prywatny detektyw musi posiadać specjalną licencję wydawaną przez komendanta wojewódzkiego Policji, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o ten dokument. Detektyw w Warszawie nie posiadający takiej licencji, nie ma pozwolenia na wykonywanie takiego zawodu, czyli po prostu nie jest detektywem. Uprawnienia detektywa koncentrują się na wykonywaniu czynności, czyli tzw. usługach detektywistycznych, które polegają na pozyskiwaniu, przetwarzaniu oraz przekazywaniu informacji o pewnych osobach, sytuacjach czy przedmiotach. Może więc obserwować daną osobę w miejscach publicznych, a nawet robić jej zdjęcia. Detektyw w Warszawie ponadto ma obowiązek działania zgodnie z prawem oraz kierować się etyką i lojalnością w stosunku do swojego klienta.

Natrętne śledzenie podchodzi pod stalking

Nie o to chodzi w zawodzie detektywa. Prywatny detektyw musi być jak najmniej zauważalny. Poza obserwacją jego praca opiera się głównie na zbieraniu informacji i odpowiednim ich przetwarzaniu. Nie może on jednak wkraczać w kompetencje Policji, więc takie czynności, jak przeszukiwanie mieszkań czy samochodów nie wchodzą w rachubę. Nie może również korzystać z podsłuchów, ukrytych kamer, programów śledzących, czy nagrywających rozmowy dyktafonów. Jeśli czegoś takiego się dopuści – może to być wykorzystane przeciwko niemu, np w sądzie. Nie może również upowszechniać wyników śledztwa bez zgody klienta oraz manipulować fałszywymi danymi.

Kajdanki i pistolet

Prywatny detektyw w filmach zwykle posiada pistolet. Niestety to kolejny dowód na to, że trzeba je traktować nieco z przymrużeniem oka. Detektyw w Warszawie nie może używać broni, kajdanek, przetrzymywać osób bez ich zgody, zastraszaniem wymuszać informacji, przekupywać, szantażować i prowokować. Prywatny detektyw zobowiązany jest również do przestrzegania prawa o ochronie danych osobowych. Po wykonanym zleceniu powinien zniszczyć wszystkie zebrane informacje. Stąd detektyw w Warszawie cechuje się przede wszystkim strategicznym i logicznym myśleniem, które jest niezbędne do rozwiązania kryminalnej zagadki.