Nowoczesne budownictwo przemysłowe

 

W nowoczesnym budownictwie przemysłowym coraz bardziej widoczny jest trend wykorzystywania do budowy różnych rodzai stali nierdzewnej. Także w Polsce liczba realizacji w oparciu o ten materiał stale rośnie, pomimo tego, że taką stal trzeba importować. Stal nierdzewna ma wiele zalet, a nowoczesne procesy technologiczne sprawiają, że liczba wad stale maleje.

Dlaczego warto budować ze stali nierdzewnej?

Oparcie konstrukcji obiektu przemysłowego o stal nierdzewną nie oznacza niższych nakładów inwestycyjnych. Dlatego ten rodzaj materiałów rzadko stosowany jest w projektach, które mają potrwać zaledwie kilka, kilkanaście lat.

Stal kwasoodporna, choć wydaje się droższa w momencie budowy, przynosi spore oszczędności w całym okresie eksploatacji. Obiekty przemysłowe postawione w oparciu o stal praktycznie nie wymagają remontów. Zwykle żadne nakłady remontowe nie są konieczne przez nawet pół wieku od momentu oddania inwestycji do użytkowania.

Wykorzystanie stali daje też pewne oszczędności już w trakcie budowy, choć same materiały są droższe, to taka budowa opiera się zwykle na prefabrykatach. A obiekty stawiana w oparciu o prefabrykaty mają krótszy czas budowy i zwykle wymagają zaangażowania mniejszej liczby pracowników. W tym aspekcie budowa ze stali daje pewne oszczędność, ale widoczne przede wszystkim w porównaniu z budownictwem tradycyjnym.

Stal kwasoodporna i nowoczesne rozwiązania

Niewiele się o tym mówi, ale stal oferowana na rynkach jest coraz lepszej jakości. Procesy produkcyjne są stale usprawniane, dzięki czemu stal ma w sobie coraz mniej zanieczyszczeń, a budowa krystaliczna jest coraz lepsza. Powstają coraz to nowe gatunki stali, które coraz lepiej mogą wpasować się w zapotrzebowanie rynku. Dlatego stal jest coraz chętniej wykorzystywana w budownictwie.

Nie wyobrażamy sobie już budownictwa drogowo-mostowego bez wykorzystania stali nierdzewnej. W tym zakresie stal wykorzystywana jest wszędzie tam gdzie potrzebne jest zastosowanie materiałów o wysokiej wytrzymałości, jednocześnie gwarantujących możliwość wykonywania precyzyjnych elementów.

Coraz częściej stal stosuje się też do budowy obiektów przemysłowych. Konstrukcje stalowe pod takie obiekty stają dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. A stale postępujący rozwój technologiczny pozwala stworzyć obiekty spełniające wszelkie wymagania co do jakości: zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i komfort osób, które będą w takich obiektach pracować. Odpowiedni dobór materiałów pozwala budować obiekty przemysłowe w niemal każdym stylu architektonicznym, które spełniają nawet wyśrubowane normy zarówno jeśli chodzi o właściwości akustyczne, jak i termiczne.