Jakie zastosowanie mają krawędziarki?

Obróbka metali to niezwykle prężnie rozwijająca się dziedzina przemysłu przede wszystkim dlatego, że metal to materiał powszechnie wykorzystywany do produkcji różnorodnych elementów, które są składową między innym maszyn, konstrukcji budowlanych, mebli i wielu innych mniejszych i większych produktów z metalu. Do jego obróbki stosuje się między innymi krawędziarki.

Co to takiego krawędziarki?

Nazywane również prasami krawędziowymi są urządzeniami, które mają za zadanie giąć w odpowiedni sposób różnej wielkości arkusze blachy. Gięcie to może również polegać na karbowaniu oraz zgniataniu. W ten sposób powstają półprodukty wykorzystywane w różnorodnych branżach przemysłu. Niektóre modele bywają wzbogacone o dodatkowe funkcje dzięki zastosowaniu matryc i stempli. Nie są to skomplikowane w budowie urządzenia, ale wymagają obsługi przez doświadczonych i odpowiednio wyspecjalizowanych pracowników, jak ma to zresztą miejsce w przypadku innych profesjonalnych urządzeń służących obróbce metali.

Jakie dostępne są rodzaje pras krawędziowych?

Krawędziarki można podzielić na kilka rodzajów. Są to przede wszystkim prasy krawędziowe hydrauliczne, elektryczne, pneumatyczne i mechaniczne. To, jaka jest używana do konkretnego celu, podyktowane jest przede wszystkim specyfikacją danego materiału i efektów, jakie zamierza się osiągnąć. Prasy elektryczne i pneumatyczne generują znacznie mniejszy nacisk niż prasa hydrauliczna, ale są zdecydowanie szybsze. Prasy hydrauliczne można między innymi wykorzystać do gięcia blach o bardzo dużej grubości oraz rozmiarze. Krawędziarki mechaniczne są niezwykle precyzyjne.

Parametry, czyli to, czego nie można pominąć w przypadku krawędziarki

Zakup tego rodzaju sprzętu musi być zawsze podyktowany indywidualnymi potrzebami danego zakładu blacharskiego. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na takie parametry jak maksymalna siła nacisku, która zazwyczaj wyrażana jest w tonach, długość gięcia, ponieważ blachy mogą zdecydowanie różnić nie tylko ciężarem, ale również wielkością, ta wartość wyrażana jest zazwyczaj w milimetrach, liczbą osi oraz szybkością, z jaką pracuje dana prasa krawędziowa. Biorąc pod uwagę te parametry, dane urządzenie zostanie idealnie dobrane pod kątem indywidualnych potrzeb i preferencji danego zakładu blacharskiego.

Krawędziarki to specjalistyczne urządzenia, które wymagają również obsługi przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. Tylko dzięki temu praca przebiega sprawnie, wydajnie oraz bezpiecznie. W żadnym wypadku nie można o tym zapomnieć.