Czy warto inwestować w przemysłowe zbiorniki na wodę?

 

Posiadanie własnego, choćby małego przydomowego ogródka z warzywami, klombu z kwiatami lub trawnika, wiąże się z koniecznością podlewania go szczególnie w okresie letnim. Suche lato, a z takim mamy ostatnio wciąż do czynienia, powoduje, że wodę do podlewania czerpiemy z wodociągów. Zdarza się jednak, że przy wyjątkowo suchych okresach, jest to zabronione. Warto więc zaopatrzyć się w przemysłowe zbiorniki na wodę.

Stan wodociągów i suche lata

Wodociągi w wielu miastach i gminach bywają w kiepskim stanie. Częste awarie związane są z przerwami w dostawach wody i ma to miejsce również wtedy, gdy z powodu suszy, należy wodę oszczędzać. Skąd wziąć wtedy wodę do podlewania roślin i warzyw w ogrodzie? Coraz popularniejsze staje się oszczędzanie wody deszczowej. W wielu gospodarstwach montuje się zwykłą rynnę odprowadzającą deszczówkę wprost do beczki lub innego pojemnika. Podczas ulewnego deszczu robi się z tego całkiem dużo litrów wody, którą z powodzeniem rolnicy wykorzystują do zraszania i podlewania roślin. Pomysł ten zrobił się jeszcze popularny dzięki rządowemu programowi „Moja woda”, który daje możliwość pozyskania aż 80% (nie więcej jednak niż 5 tysięcy) z kwoty wydanej na inwestycję w przemysłowe zbiorniki na wodę magazynujące wody opadowe. Ma to wymiar nie tylko proekologiczny, ale również jest realnym oszczędzaniem, ponieważ woda jest coraz droższa i wydaje się na nią z roku na rok coraz więcej. Zmagazynowaną w ten sposób wodę można wykorzystać na różne sposoby. Nie tylko do podlewania roślin, zraszania trawników, ale również, np. do prania, mycia pojazdów i innych prac porządkowych. To swoisty rezerwuar wody na czarną godzinę.

Zbiorniki na deszczówkę

Magazynowanie wody należy rozpocząć od zaopatrzenia się w duży pojemnik na deszczówkę. Są to specjalne przemysłowe zbiorniki na wodę wykonane z bezpiecznych atestowanych tworzyw sztucznych o różnych rozmiarach i pojemnościach, naziemne lub podziemne, które uzależnione są na przykład od wielkości dachu, z którego będziemy zbierać wodę oraz od wielkości ogrodu. Mogą mieć również różne kształty, aby łatwo je było dopasować w konkretne miejsce. Cechuje je wysoka odporność na korozję, substancje chemiczne oraz promienie UV co sprawia, że zachowują swoje parametry na długie lata. Do tego nie są ciężkie, więc ich montaż jest łatwy i szybki. Mają konstrukcję jednopłaszczyznową i formowane są w całości, a to zdecydowanie ma wpływa na ich szczelność i trwałość. Są wygodną i najbardziej korzystną alternatywą dla tego typu zbiorników.